מה גוגל יודעת עליכם?

ענקיות האינטרנט שינו את תפיסת הפרטיות שלנו ואת חיינו, אולם מעוררות במשתמשים חשש מפני חשיפת יתר. כלי חדש של גוגל מציע לעזור לכם לעשות סדר בדברים. סנונית ליס התראיינה בנושא בתכניתם של אורלי וגיא בערוץ 10 ובכלכליסט

ענקיות אינטרנט כגון פייסבוק וגוגל מציעות שלל כלים ששינו את חיי כולנו ללא היכר, אך הן לא עושות זאת ללא תמורה. חברות אלו גם אוספות על כל אחד מאתנו מידע רב המורכב מתחומי העניין, הרגלי שימוש, צריכה, גלישה, מאפיינים אישיים, העדפות ועוד ועוד. מידע זה מאפשר להן להציע לנו את הפרסומות המתאימות לנו ביותר, וכך להציע למפרסמים כלים יעילים, המאפשרים להם להגיע לצרכנים רלוונטיים.

הכלים המשוכללים הללו יוצרים אצל רבים חשש מפני חשיפה עודפת של המידע האישי. מגמה זו זכתה להאצה בעקבות חשיפתו של אדוארד סנודן, שהדליף מידע לפיו הממשל האמריקני עוקב אחר אזרחי כל העולם פחות או יותר, כל הזמן. סקרים עדכניים הצביעו על כך שאמריקנים רבים חוששים מחשיפת יתר של מידע, מאבדן פרטיות, ואינם בוטחים בענקיות האינטרנט. גוגל ספגה תביעות מגולשים, ופייסבוק ספגה ביקורת רבה על שינוי הגדרות פרטיות ועל חשיפת מידע אישי של משתמשים.

כתגובת נגד לכך, השיקה גוגל לפני כחודש ממשק חדש בשם My Account. הממשק מרכז עשרות כלים תחת שלוש קטגוריות: כניסה ואבטחה, מידע אישי ופרטיות והגדרות חשבון. יש לציין, שגוגל הציעה למשתמשיה להגיע לרוב הכלים וההגדרות האלו גם קודם לכן, אולם הממשק החדש מספק אליהם גישה אינטואטיבית ומרוכזת. הכלי החדש מאפשר גם למשתמשים לבטל בקלות יחסית את איסוף המידע אודותיהם. כמו כן מציעה גוגל למשתמשיה לתת משוב להגדרות שניתנו להם. בצורה זו שואפת גוגל ליצור נינוחות רבה יותר בקרב גולשיה בכל הקשור לפרטיות, אולם יש לזכור שהיא שואפת גם לשכלל את שירותיה. המשוב מהגולשים יאפשר לגוגל להציע למפרסמיה קהל מפולח ומדוייק אפילו יותר, וכך להגדיל את הכנסותיה מפרסום.

אז מה עושים? בשורה התחתונה, מומלץ לכל משתמש להקפיד להקדיש זמן להגדרות הפרטיות והחשבון שלו בפלטפורמות השונות, להכירן, להתאימן להעדפותיו וכן לעקוב אחרי עדכונים ושינויים בהן. מעבר לכך, יש לזכור שכל מידע שאנו חושפים – אינו סודי לחלוטין ועלול להיחשף. מומלץ לקחת זאת בחשבון.

באחרונה שוחחה סנונית ליס בנושא עם אורלי וגיא, בתכנית הבוקר שלהם בערוץ 10. לצפייה, לחצו על התמונה ועברו לתכנית מתאריך 30.6, לשעה ו-25 דקות בתכנית.

סנונית אצל אורלי וגיא

סנונית אצל אורלי וגיא

וכן התראיינה בכתבה בנושא בכלכליסט.
כלכליסט

כלכליסט

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה כללי.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *